Mūsdienās cilvēki aizvien biežāk aizdomājas par to, cik svarīgs ir kvalitatīvs miegs, jo no tā ir atkarīga gan mūsu veselība, gan noskaņojums. Tādēļ matracis būtu jāizvēlas īpaši rūpīgi. Taču tirgū šobrīd pieejami vairāk nekā 300 dažādi matraču modeļi. Lai iegādātos vispiemērotāko matraci, jums būtu jāzina matraču galvenās īpatnības.
Instrukcija
Matrača izmērs
Ja jums jau ir gulta, nepieciešams vienīgi noskaidrot tās izmērus. Taču, ja gultu vēl neesat iegādājies, precīzus tās izmērus varat jautāt ražotājam. Divguļamā matrača standarta izmērs ir 160x200 cm, vienguļamā – 80x200 cm vai 90x200 cm. Pat ja jums ir nestandarta izmēra gulta, jūs varat pasūtīt tieši jums piemērotu matraci.
Gulētāja svars
Izvēloties matraci, ir būtiski ņemt vērā tādu faktoru kā cilvēka svara un matrača stingrības attiecība. Piemēram, ja tievs cilvēks guļ uz cieta matrača, viņa miegs naktī izvēršas murgā. Taču, ja uz šāda matrača guļ pilnīgas miesasbūves cilvēks, viņam šī guļvieta šķitīs pilnīgi piemērota. Tādēļ, jo lielāks ir jūsu svars, jo stingrāks matracis būtu jāizvēlas.
Matrača veids
Ir divi pamata matraču veidi – atsperu un bezatsperu. Galvenā atšķirība ir to konstrukcijā, tādēļ pirms lēmuma pieņemšanas jums būtu jāzina, kādas ir šo atšķirīgo modeļu galvenās priekšrocības.
Pēdējā laikā ierasto izvelkamo dīvānu vietā modē atkal nāk gultas. Nereti, pērkot jaunu gultu, ne vienmēr izdodas veiksmīgi izvēlēties arī matraci. Tas ir saprotami, jo tirgotāji piedāvā ārkārtīgi plašu matraču klāstu. Mēģināsim tikt galā ar šo jautājumu.
Pirmais solis – matrača stingrības izvēle. Ir trīs galvenie matraču stingrības veidi:
Otrais solis – matrača modeļa izvēle. Vispopulārākie ir atsperu matrači. Kad cilvēks noguļas uz šāda matrača, rodas tā sauktais “šūpuļtīkla efekts” – guļvieta ieliecas. Joprojām daudz retāk tiek izmantoti matrači bez atsperēm. Šādu matraču vidū dominē porolona un lateksa matrači, kā arī matrači ar kokosa šķiedru pildījumu. Ir pieejami arī matrači, kuru pildījumā tiek izmantotas jūraszāles, salmi vai zirgu astri. Bezatsperu matrači parasti ir plānāki nekā atsperu matrači.
Trešais solis – pārklājuma izvēle. Matraču pārklājumā tiek izmantots stingrs audums, kas spēj ilgstoši izturēt lielu slodzi. Šim nolūkam plaši tiek izmantoti gan dabisko, gan sintētisko šķiedru audumi, kā arī audumi, kas satur abu veidu šķiedras. Lai pārklājums būtu izturīgāks, tiek izmantota dažādu veidu impregnēšana. Atkarībā no matrača cenu kategorijas mainās sintētisko šķiedru daudzuma attiecība matrača pārklājumā.
Īpašām klientu grupām tiek izstrādāti īpaši matraču veidi. Izvēloties matraci bērnu gultai, noteikti jāievēro princips: bērnu matracim precīzi jāatbilst gultiņas izmēram. Ieteicams izvēlēties vidējas stingrības matraci. Ir pieejami arī speciāli matrači, kas paredzēti izgulējumu profilaksei cilvēkiem, kuri slimības dēļ ir spiesti atrasties gultā.
Izvēlēties matraci nav vienkārši. Jāatceras: jums piemērots būs tas matracis, uz kura varēsiet gulēt saldā miegā. Lai jums jauki sapņi un stipra veselība!
Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka pieaudzis cilvēks vidēji trešdaļu dzīves pavada miegā. Piekritīsiet – tas nav maz! Protams, ikviens cilvēks šo laiku vēlas pavadīt komfortabli. Ir pienācis laiks iegādāties jaunu matraci, taču piedāvājums ir tik plašs, ka var apjukt. Ko izvēlēties – matraci ar atsperu bloku vai bez tā, lateksa vai kokosa šķiedru, anatomisko vai ortopēdisko? Mēģināsim noskaidrot, kas tieši jums nepieciešams un cik tas maksā.
Izvēloties matraci, pats galvenais kritērijs ir tā ērtība. Tādēļ ieteicams matraci iegādāties lielā veikalā, kur visi iespējamie matraču veidi ir apskatāmi un aptaustāmi. Šāda testēšana uzreiz palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko modeli. Protams, gaumes ir dažādas, taču vispārēji ieteikumi tomēr var noderēt.
Tiek uzskatīts, ka cilvēkiem ar nelielu ķermeņa svaru ir piemēroti mīkstie matrači, taču cilvēkiem ar lielāku svaru būtu jāizvēlas cietāks matracis.
Ja jums ir mugurkaula veselības problēmas, ārsti iesaka izvēlēties cietāku matraci. Cietāki matrači tiek ieteikti arī bērniem un pusaudžiem.
Ir divi galvenie atsperu matraču veidi: ar savienotu vai nesavienotu atsperu bloku. Ja atsperu bloks ir savienots, tad matracī visas atsperes ir sasvstarpēji saistītas. Ja atsperu bloks nav savienots, katra atspere matracī atrodas atsevišķā “kabatiņā”, un tas ir daudz komfortablāk. Šāds matracis it kā ieņem jūsu ķermeņa formu. Šāda modeļa matrači ir arī dārgāki.
Liela nozīme ir arī matrača pildījumam. Ļoti labs pildījums ir kokosa šķiedras. Šādi matrači ir dārgi, bet tas ir tā vērts. Diemžēl zirgu astru pildījums daudziem cilvēkiem izraisa alerģiju, tādēļ tie tiek aizstāti ar kokosa šķiedrām – tās ir dabiskas un kvalitatīvas. Vēl var izvēlēties arī lateksa pildījumu. Matraču pildījumam nereti tiek izmantotas arī jūraszāles, voiloks, porolons, vatelīns, poliuretāna putas (ortopēdiskajiem matračiem izgulējumu profilaksei).
Matrača pārvalkam ir jābūt no blīva auduma, citādi pārvalks drīz vien nodriskāsies un vairs nebūs lietojams.
Derīgs padoms Pareizi izvēlēts matracis ļaus jums pilnvērtīgi atpūsties, uzlabos miegu un palīdzēs izvairīties no mugurkaula veselības problēmām. Jūsu veselības un komforta dēļ nevajadzētu taupīt. Kvalitatīvs matracis jums kalpos 10–15 gadus, un tas nebūt nav maz.
Nevienam nav noslēpums, ka no miega kvalitātes ir atkarīgs cilvēka noskaņojums un pašsajūta visas dienas garumā. Bet komfortabls miegs bez laba matrača nav iedomājams.
Vispirms jāuzsver, ka matracis vienmēr ir jāizvēlas individuāli. Tas, kas vienam šķiet ērts, otram var sagādāt milzu diskomfortu. Tādēļ pirms matrača iegādes ir vēlams to ne tikai apskatīt un aptaustīt, bet arī izmēģināt. Pirms došanās uz veikalu ieklausieties sava ķermeņa vajadzībās – kas jūs neapmierināja iepriekšējā matracī? Varbūt tas bija pārāk ciets vai – tieši otrādi – pārāk mīksts. Pievērsiet uzmanību arī tam, kādā pozā jūs parasti guļat: uz muguras, uz sāna, uz vēdera vai varbūt jūs naktī vairākas reizes maināt gulēšanas pozu.
Lai matraci veikalā būtu ērtāk izmēģināt, uzvelciet atbilstošu apģērbu, kas neierobežos jūsu kustības un ko jūs nebaidīsieties saburzīt.
Lai izdarītu pareizo izvēli, uz noskatītā matrača jācenšas ieņemt tādu pozu, kādā jūs parasti guļat. Pievērsiet uzmanību tam, kā jūtas jūsu ķermenis. Piemēram, ja jūs parasti guļat uz muguras, sēžai būtu jāiegrimst matracī, bet gurniem jāpaliek dabiskā pozīcijā. Ja jūs guļat uz sāna, tad matracī būtu jāiegrimst plecam un gurnam, bet viduklim jāatbalstās uz matrača.
Vairākas reizes pagriezieties uz matrača. Sajūtiet, cik viegli vai grūti jums tas izdodas. Pagriežoties jūs nevienā pozīcijā nedrīkstat sajust matrača pamatni.
Pievērsiet uzmanību arī matrača izmēram. Nogulieties uz muguras, sakrustojot plaukstas uz krūtīm. Šādā stāvoklī attālums no elkoņa līdz matrača malai nedrīkst būt mazāks par 15 cm. Matracim ir jābūt arī vismaz 15 cm garākam par jūsu auguma garumu.
Ņemiet vērā, ka ne visi matrači ir universāli – dažiem matračiem mēdz būt svara ierobežojumi. Tiem, kuru ķermeņa svars pārsniedz 90 kg, būs piemēroti īpaši matraču modeļi vai matrači, kas veidoti cilvēkiem ar nestandarta ķermeņa uzbūvi. Izvēloties divguļamo matraci cilvēkiem, kuriem ir ļoti atšķirīgas svara kategorijas, iespējams, labākais risinājums varētu būt divi dažādi vienguļamie matrači, kas savienoti ar virsmatraci.
Pirms pieņemat galīgo lēmumu, izmēģiniet vairākus dažādus matračus. Vispiemērotākais var izrādīties tieši tas, kuram jūs pat nepievērsāt uzmanību.